Warsztaty wyplatania z rogożyny

Zapraszamy na warsztaty wyplatania z tradycyjnego, rodzimego materiału – rogożyny.

Wyplatanie to odpoczynek i chwila wolnego od codziennego tempa. Kiedy ręce pracują – głowa odpoczywa. Czas spędzony w Ogrodzie Botanicznym wspólnie z Serfentą i naturalnymi, pachnącymi, ekologicznymi materiałami działają dobrze na ciało i umysł. To warsztaty dla każdego, kto potrzebuje na chwilę znaleźć przyjemność w pracy ręcznej i odpocząć.

Gdzie: Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165

Kiedy: 26.08.2023 (sobota) 9:30-15:30

Cena: 130 zł/ osoba.

CO TO JEST ROGOŻYNA?

To materiał plecionkarski, z którego wyplatanie w Polsce ma już długą historię, a pozyskuje się go z rośliny wodnej – pałki szerokolistnej (Typha latifolia). To lekki i wytrzymały materiał, którego przygotowanie do wyplatania wymaga wielu etapów. Na warsztatach będzie więc sporo materiałoznawstwa oraz oczywiście praktyka, czyli wyplatanie.

CO ZROBIMY?

Wypleciemy matę z rogożyny i dokładnie poznamy możliwości tego materiału, ćwicząc sploty i skręty. Dowiemy się też jak przygotować pałkę do wyplatania. Na zajęciach użyjemy specjalnych narzędzi – igieł plecionkarskich do zaciągania rogożyny. Nie trzeba mieć doświadczenia w wyplataniu, wszystkiego nauczymy się od podstaw.

OPŁATA/REZERWACJA

Aby mieć zagwarantowane miejsce na warsztatach obowiązuje:

  • zgłoszenie e-mail na adres biuro@serfenta.pl
  • oraz przedpłata na konto: 02 1020 1390 0000 6102 0465 5496
    Stowarzyszenie Serfenta, tytuł wpłaty: Warsztaty, Poznań, rogożyna

Po otrzymaniu zgłoszenia i wpłaty Serfenta wyśle informację z potwierdzeniem.

O prowadzącej

Łucja Cieślar wyplatania z rogożyny nauczyła się od mistrzyń rzemiosła i chętnie przekazuje umiejętności kolejnym osobom. Prowadzi m.in. warsztaty materiałoznawcze dla ASP w Katowicach i School of Form, a także dla dzieci i dorosłych. Współprowadzi Stowarzyszenie Serfenta, które łączy tradycyjne rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem. Promuje, udostępnia i reprezentuje polskie niematerialne dziedzictwo kultury nie tylko w mediach ale i na całym świecie, m.in. w Korei Południowej czy na Islandii.

O Serfencie

Serfenta powstała 15 lat temu. W tym czasie przemierzyła tysiące kilometrów, aby dowiedzieć się wszystkiego o plecionkarstwie – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jej celem jest zachowanie tradycji i mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Skupia się nie tylko na zachowaniu dziedzictwa niematerialnego, ale także na uczynieniu go żywym, atrakcyjnym i użytecznym dla współczesnego człowieka. Dlatego ma otwarte podejście do rzemiosła: koncentruje się nie tylko na samym produkcie, ale także na wszystkich korzyściach, jakie doświadczenie wyplatania może dać człowiekowi dzisiaj.Posiada doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych produktów i usług rzemieślniczych. Stworzyła własny model pracy z niematerialnym dziedzictwem kulturowym: „Od badań do biznesu”.

Warsztaty i wystawa zostały dofinansowane w ramach VI edycji konkursu Fund_Akcja zorganizowanego przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.